Göz Altı Bakımı İçin Neler Yapabiliriz?
12 Temmuz 2024

Göz Altı Bakımı İçin Neler Yapabiliriz?

Göz Altı Bakımı

Göz altı bakımı, yüz bölgesinde en çok dikkat çeken alanlardan biridir. Göz çevresi, kadın veya erkek fark etmeksizin 25-30 yaşlarından itibaren yavaş yavaş kırışmaya başlar. Bu nedenle erken bakım önemlidir ve ihmal edilmemelidir. Erken yaşta yapılan doğru bakım, daha genç bir görünüm sağlar. Yaş ilerledikçe, hayat şartlarının zorlukları, stres ve sıkıntılar göz altında torbalar, morluklar, şişlikler, kırışmalar ve çökmeler gibi sorunların oluşmasına neden olabilir. Ayrıca, bozuk uyku düzeni, gece çalışmak zorunda kalan kişiler ve sürekli aynı noktaya odaklanarak iş yapanlarda da göz altı sorunları sıkça görülmektedir.

Göz Altı Bakımı İçin Neler Yapılabilir?

Göz altı bakımı, kozmetik ürünler ve doğal bitkiler sayesinde son derece kolaylaşmıştır. İşte göz altı bakımında kullanılabilecek bazı yöntemler ve nasıl uygulanacakları:

Badem Yağı

Badem yağı, cildin birçok bölgesinde olduğu gibi göz altı bakımında da son derece yararlıdır. Badem yağını, aktardan veya marketlerden temin edebilirsiniz. Aldığınız badem yağını, cildi temizledikten sonra göz altına birer damla sürmelisiniz. Parmaklarınızla, yumuşak dokunuşlarla masaj yaparak cildin iyice emmesini sağlamalısınız. Yaklaşık bir ay boyunca, günde bir defa yatmadan önce uygulandığında ince çizgilerin azaldığı görülmektedir.

Zeytinyağı

Cilt çok kuruduğunda nem azalır, ciltte çatlamalar ve kırışıklıklar oluşur. Göz altına zeytinyağını uygulayarak bu sorunların önüne geçebilirsiniz. Haftada 1-2 defa göz altlarına ve göz çevresindeki kaz ayaklarına sürülür. İşaret parmağı ve orta parmakla yuvarlak çizerek, şakaklara doğru hafif dokunuşlarla masaj yaparak cilde yedirilir. Bir ay içinde olumlu sonuç fark edilir. Tüm cilt bakımında zeytinyağından vazgeçmemek önemlidir.

Kaysı Çekirdeği Yağı

Kaysı çekirdeği yağını, yatmadan önce temizlenen cilde, birer damla göz altlarına sürülür. Sağa ve sola yarım ay şeklinde hareketlerle, masaj yaparak iki dakika süre ile cildin emmesi sağlanır. Bu işlem her gün, en az bir ay aksatmadan yapılmalıdır. Bir ay sonra göz altı morluklarına ve kırışıklıklara çok yararlı olduğu görülür.

Buğday Yağı

Buğday yağı, göz altında oluşan torbalar için harika bir seçenektir. Buğday yağını, gün içinde bir defa ve yatmadan önce de uygulayarak iki defa kullanmak faydalıdır. Buğday yağını göz altından başlayarak tüm göz çevresine, parmakla ovarak birkaç dakika sürülür ve cilde iyice işlemesi beklenir. Kısa sürede iyi sonuç almak için, en az üç beş hafta devam etmek gereklidir.

Ek olarak, göz altı şişliklerine karşı taze patatesi ay şeklinde keserek göz altlarına konulabilir. Yirmi dakika sonra alınır. Pamuk demli çayla ıslatılarak, göz altına konur ve yirmi dakika bekletilir. Bu yöntem göz yorgunluğuna ve göz altı şişliğine iyi gelmektedir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Şehba

12 Temmuz 2024 Cuma

Göz altı kırışıklıkları için badem yağı kullanmayı denediniz mi? Gerçekten bir ay içinde farkı görebiliyor musunuz?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba ޞehba,

Badem yağının göz altı kırışıklıkları üzerinde olumlu etkileri olabileceği söyleniyor. Evet, düzenli kullanımıyla bir ay içinde fark görülebileceği iddia ediliyor. Ancak, herkesin cilt tipi farklı olduğu için sonuçlar kişiden kişiye değişebilir. Bu nedenle, badem yağını kullanmadan önce bir dermatologdan tavsiye almak faydalı olabilir. Umarım istedğiniz sonuçları elde edersiniz!

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Göz Altı Bezeleri Nasıl Geçer?

Göz Altı Bezeleri Nasıl Geçer?

Güncel

Sol Göz Altı Seğirmesi Nedenleri?

Sol Göz Altı Seğirmesi Nedenleri?