Göz Altı Morarması Belirtileri ve Tedavisi
07 Temmuz 2024

Göz Altı Morarması Belirtileri ve Tedavisi

Göz Altı Morarması

Göz altı morarması, genç ya da yaşlı demeden birçok kişinin karşılaştığı yaygın bir durumdur. Göz altı morlukları genetik nedenlerle de görülebilir ve birçok kişi bu durumdan şikayetçidir. Çoğu insan bu morlukları yorgunluğa bağlar, ancak göz altı morlukları yorgunluk dışında başka nedenlerden ve hastalıklardan da kaynaklanabilir. Yaşlanma, göz altı morarmasının en sık yaşandığı durumlardan biridir. Yaşla birlikte dokuların yaşlanması ve deri altında toplanan kan, göz altı morarmasının nedenlerinden biridir. Göz altı morlukları çoğu zaman kısa süreli olup evde uygulanabilecek kürler ve yöntemlerle geçici olarak çözülebilir. Ancak uzun süreli ve geçmeyen morluklar yaşıyorsanız bir uzmana başvurmanız faydalı olacaktır. Her göz altı morluğu korkulacak bir durum değildir ve endişe edilmemelidir.

Göz Altı Morarması Neden Olur?

Göz altı morarması genellikle alerji, stres ve burun akıntısı gibi nedenlerle ortaya çıkabilir. Ancak aşırı tuz tüketimi, uykusuzluk, yorgunluk ve susuz kalmak da göz altı morluklarının önemli nedenlerindendir.

  • Sigara ve alkol tüketimi, göz altı morluklarının en başta gelen nedenlerinden biridir. Sigara kandaki oksijen miktarını azaltırken, alkol uyku düzensizliği ve sıvı kaybına neden olarak göz altına giden kan akışını olumsuz etkiler ve morluklara yol açar. Bu durumda göz altı morluklarının giderilmesi için sigara ve alkolün bırakılması gerekmektedir.
  • İlaçlar da bazen yan etki göstererek kanı etkiler ve bu durumda morluklar belirginleşir. Örneğin, bazı ilaçlar kan damarlarının genişlemesine neden olur ve böylece göz altında morluklar meydana gelir. Yüksek tansiyon ilaçları bu duruma örnek olarak gösterilebilir. Ancak kişinin kullanmakta olduğu ilacı doktor kontrolü olmadan bırakmaması gerekmektedir.
  • Dengeli beslenme günümüzde oldukça az görülmektedir. Dengeli beslenme, vücudumuz için oldukça gereklidir. Kişiler düzenli ve dengeli beslenmezse, kan gerekli olan besinleri alamaz ve göz altı morlukları yaşanır.
  • Kötü makyaj malzemelerinden kaçınılmalıdır. Göz çevresine sürülen ürünler cildin nefes almasını engeller ve göz altlarında koyulaşma görülür.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Gülünce Göz Altı Torbaları

Gülünce Göz Altı Torbaları

Haber Bülteni