Göz Altı Alerjisi Belirtileri ve Tedavisi
12 Temmuz 2024

Göz Altı Alerjisi Belirtileri ve Tedavisi

Göz Altı Alerjisi

Göz alerjileri, oldukça yaygın olarak görülen göz hastalıkları arasında yer almaktadır. Göz kapakları, gözün beyaz bölümü ve bazı durumlarda göz altına kadar ilerleyen göz alerjileri, alerji nedeniyle ortaya çıkan iltihaplanma durumundan kaynaklanır. Göz altı alerjisi ise kuru cilde sahip olan kişilerde daha yaygın olarak gelişen bir göz problemidir.

Göz Altı Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

Göz altı alerjisi, göz etrafında ortaya çıkan belirtiler neticesinde göz altında morluk ve şişlik durumu yaratabileceği gibi, göz altı derisinde kızarıklık gibi alerjik bir reaksiyon neticesinde de ortaya çıkar. Aynı zamanda, göz altı derisinin ince olması nedeniyle bu bölgede kaşıntı meydana gelir ve bu kaşıntıya derinin tepkisi sonucu kızarıklık ortaya çıkabilir.

Göz Altı Alerjisi Neden Olur?

Göz altı derisinde aniden gelişen göz altı alerjisi, göz altı derisine kullanılan bazı kozmetik ürünlerin kullanımı sonucu gelişebileceği gibi, bir cilt problemi olan egzamanın da ilk belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Göz altı alerjisi nedenleri arasında aynı zamanda mevsimsel değişiklikler de yer alır. Bazı hassas cilde sahip olan kişilerin derisi polen ve tozlara karşı alerji durumu yaratabilir. Bu durumda narin yapıdaki göz altı derisinde alerji meydana gelir. Bununla beraber, oldukça ince ve hassas bir yapıya sahip olan göz altı derisi kullanılan makyaj malzemelerinin içerisinde yer alan zararlı maddelerin emilmesini daha hızlı gerçekleştirir ve bu durumda da göz altı derisi kızararak göz altı alerjisinin ortaya çıkmasına yol açar. Göz altı alerjisi ayrıca göz için kullanılan bazı kremlere göz altı derisinin tepki vermesi sonucu oluşabilir. Bu yüzden göz altı kremleri kullanmadan önce bu tür ürünlere alerjiniz olup olmadığını mutlaka bilmeniz gerekir.

Göz Altı Alerjisi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Öncelikle göz altı alerjisinin doğru olarak tedavi edilmesi için bu duruma neden olan etkenlerin doğru belirlenmesi gerekir. Göz altı alerjisinin nedeni ortaya konduktan sonra tedaviye başlanır.
  • Göz altı alerjisinin göz içinde oluşan alerjinin göz altında morluğa neden olması ve bu bölgeye yayılması sonucu geliştiği durumlar, doktor tarafından reçete edilecek göz damlaları ile tedavi edilebilir.
  • Göz altı alerjisi kullanılan makyaj malzemesi ya da gözaltı kremlerinde bulunan zararlı kimyasal maddeler sonucu ortaya çıktığı durumlarda, kişiye bu ürünleri kullanmaması veya değiştirmesi tavsiye edilir.
  • Göz altı alerjisi durumunda göz etrafının soğuk su ile belirli aralıklarla yıkanması, hastanın şikayetlerinin azalmasına yardımcı olur.
  • Mevsimsel faktörlerden kaynaklanan göz altı alerjisi, polen ve tozlardan gözlerin korunması ile kontrol altına alınabilir.
  • Gül suyu veya hazırlanmış tuzlu suyu küçük bir pamuk parçası üzerine 2-3 damla damlatılarak göz altına pamuk yardımıyla sürülmesi, göz altı alerjisinde ortaya çıkabilecek kaşıntı ve şişkinlik gibi durumların azaltılmasını sağlayarak kişinin rahatlamasına yardımcı olur.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Alaaddin

28 Mayıs 2024 Salı

Merhaba, özellikle sabahları uyandığımda göz altlarım o kadar çok şişmiş oluyor ki, bu durum beni çok rahatsız ediyor. Bu durum da bir göz alerjisi olarak değerlendirilebilir mi yoksa farklı bir rahatsızlık mıdır?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba, göz altlarınızdaki şişlik birçok farklı nedenle ortaya çıkabilir. Alerjiler, uyku düzeni, yorgunluk, tüketilen yiyecek ve içecekler veya tuzlu gıdalar bu duruma sebep olabilir. Ancak, doğru bir tanı koyabilmek için bir uzmana danışmanız faydalı olacaktır. Göz altı şişlikleri bazen ciddi bir durumun belirtisi de olabilir. Sağlıklı günler dilerim.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Göz Altı Morluğu Nasıl Geçer?

Göz Altı Morluğu Nasıl Geçer?

Yeşil Çay Göz Altı Morlukları Belirtileri ve Tedavisi

Yeşil Çay Göz Altı Morlukları Belirtileri ve Tedavisi

Göz Altı Çizgileri Nasıl Geçer?

Göz Altı Çizgileri Nasıl Geçer?

Göz Altı Estetiği Nedir ve Nasıl Yapılır?

Göz Altı Estetiği Nedir ve Nasıl Yapılır?

Göz Altı Damarları Nasıl Geçer?

Göz Altı Damarları Nasıl Geçer?