Göz Altı Kararması Nasıl Geçer?
21 Haziran 2024

Göz Altı Kararması Nasıl Geçer?

Gözaltı Kararması Nasıl Geçer?

Yorgun ve uykusuz geçen bir gecenin ardından gözaltı kararması ile karşılaşabiliriz. Bu, genel olarak herkeste görülebilen bir durumdur. Ancak bazı durumlarda gözaltı kararmaları kalıcı etki gösterebilir. Kalıcı etkinin söz konusu olduğu zamanlarda gözaltı kararması nasıl geçer? Birçok kişinin şikâyetçi olduğu bu durum, bazen de bilgisayar başında uzun süre kalınmasından meydana gelir.

Uyuşturucu türevlerinden olan esrar ve bally kullanımı da gözaltlarında kararmalara yol açar. Amacı dışında kullanımı yasak olan bu maddeler ayrıca cildin sararmasına neden olur. Gözaltı kararmaları nasıl geçer sorusunun bir başka cevabı da karaciğer sorunlarının oluşmasıdır. Hepatit grubu hastalıklarda görülen bu durum, karaciğerin iltihaplanması ile ortaya çıkar. Bu durum göz içinde sararma ve göz çevresinde kararmaya neden olur.

Gözaltı Kararması Neden Olur?

  • Yorgunluk, uykusuzluk
  • Stres, kaygı, endişe
  • Kalitesiz yaşam koşulları
  • Göz çevresinin cilt yapısının inceliği
  • Kalitesiz makyaj malzemeleri

Göz çevresine uygulanacak botoks ile göz kararmalarından kurtulmak mümkündür. Botoks uygulaması özellikle göz yapısı çukur olan kişilere uygulanır. Gözlerin içeri çökmesi nedeniyle gözaltlarında morluk ve kararmalar görülebilir. Botoks ile bu çukurların yukarı çıkarılması hedeflenir.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu'na Göre Gözaltı Kararması Nasıl Geçer?

Gece ilerleyen saatlere kadar uyanık kalmamalı, uyku düzeni her gün aynı saate denk gelecek şekilde olmalı ve erken uyunmalıdır. Yirmi dört saatte en az yedi saat uyumalıyız. Bilgisayar başında çalışırken gözlerimizi beş dakikada bir dakika dinlendirmeliyiz. Göz kuruluğu göz altı kararması yaptığından naturel göz yaşı kullanılmalıdır.

Gözaltı Kararmasının Geçmesi İçin Bitkisel Kürler

İçeriğinde E vitamini bulunan salatalık maskesi kararmanın geçmesinde etkilidir. Bununla birlikte soğuk patates dilimleri ve domates suyu presi gözaltı kararmasına iyi gelir. Ayrıca kullanılmış yeşil çay posası ılık iken göze pansuman yapılması da kararmayı önlemektedir.

Bir başka doğal yöntem ise killi topraktır. Killi toprak içeriğinde bulunan yüksek kükürt ile çamur haline getirilip gözaltlarına sürülüp 10 dakika bekletilip yıkanmalıdır. Bu uygulama bir ay boyunca devam edildiğinde göz altı kararmalarından kurtulmak mümkündür.

Ekstra Önlemler ve Öneriler

Gözaltı kararmasını önlemek ve tedavi etmek için aşağıdaki ek önlemler ve öneriler de dikkate alınabilir:

  • Bol su içmek, cildin nemli kalmasına yardımcı olur.
  • Dengeli ve sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturmak.
  • Göz çevresine düzenli olarak nemlendirici krem uygulamak.
  • Yeterli miktarda C vitamini ve demir alımına özen göstermek.
  • Güneşin zararlı UV ışınlarından korunmak için güneş gözlüğü kullanmak.

Gözaltı kararması, yaşam tarzı değişiklikleri ve bazı doğal yöntemler ile büyük ölçüde kontrol altına alınabilir ve tedavi edilebilir. Yukarıda belirtilen yöntemleri düzenli olarak uygulayarak daha sağlıklı ve canlı görünen göz çevresine sahip olabilirsiniz.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Ülkü

29 Nisan 2024 Pazartesi

Yaşım henuz genç olmasına rağmen göz altlarım da morarmalar meydana geliyor. Göz altı morarması nasıl geçer

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Gencer

Merhaba. Özellikle yoğun şekilde bilgisayar başında çalışan kişilerin gözlerini en az beş dakika kadar dinlendirmeleri gerekir. Bunun için gözaltı kararmaları için bitkisel kürler yapmak gerekir. Mesela salatalık E vitamini açısından faydalı olduğundan maskesini yaparak ondan istifade edilebilir. Bununla beraber soğuk patates ve domates suyu presi gözaltı kararmaları için sağlıklı gelmektedir.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Gülünce Göz Altı Torbaları

Gülünce Göz Altı Torbaları

Haber Bülteni

Güncel

Garnier Göz Altı Roll On İncelemesi

Garnier Göz Altı Roll On İncelemesi

Güncel

Göz Altı Bezeleri Nasıl Geçer?

Göz Altı Bezeleri Nasıl Geçer?