Genetik Göz Altı Morlukları Belirtileri ve Tedavisi
12 Temmuz 2024

Genetik Göz Altı Morlukları Belirtileri ve Tedavisi

Genetik Göz Altı Morlukları

Genetik göz altı morlukları, hemen hemen tüm insanların karşılaştığı ve halen de karşılaşmakta olduğu bir durumdur. Çeşitli nedenlerle ortaya çıkan göz altı morlukları, insanlar tarafından çok şikâyet edilen bir durumdur. Bazen genetik etkenler sonucunda meydana gelse de kimi zaman çevresel faktörler ve psikolojik etkenler de kişinin göz altında morluklara veya torbalanmalara neden olmaktadır. Bu göz altı morlukları oldukça can sıkıcı olabilmektedir. Hatta kimi insanlar, yaşlılığın belirtisi olduğunu ileri sürerek bunalımlara veya depresyona girebilirler. Aslında yaş faktörü de etkili olsa da çeşitli nedenlerden ötürü göz altı morlukları oluşabilir.

Genetik Göz Altı Morluklarının Nedenleri

Genetik göz altı morlukları, kişiye büyük bir sorun oluşturmaktadır. Özellikle kişinin ailesinde de bulunan göz altı morlukları veya kırışıklıklar, genetik olarak bireylerde de gözlemlenir. En büyük nedenlerden biri, kimi insanların göz altı veya göz çevresindeki derilerinin çok ince veya beyaz renkli olmasıdır. Bu durum, deri altında bulunan damarların veya kan toplamalarının etkisiyle mor renkli görünmesine neden olur. Bu deri altındaki mor renk, göz altı morluklarının en büyük nedenidir. Genetik göz altı morluklarının bir diğer nedeni de kemik yapısıdır.

Hem çevresel faktörlerin hem de genetik faktörlerin etkili olduğu göz altı morlukları kişiden kişiye değişim göstermektedir. Kimi insanlarda yaş faktörü de genetik etkenlere eşlik edebilir. Çünkü çeşitli çevre faktörleri, özellikle uykusuzluk gibi durumlar, kişinin göz altlarında morlukların, torbalanmaların veya kırışıklıkların meydana gelmesinde etkili olmaktadır.

Özellikle göz çevresi çok beyaz renkli olan kişilerde veya ten rengi açık olan kişilerde göz altı morlukları daha belirgin bir şekilde görülmektedir. Ayrıca böyle kişilerde deri altında oluşan herhangi bir olumsuzluk, kişinin derisinden apaçık bir şekilde görülmektedir. Özellikle kılcal damar zedelenmesi oluşursa veya deri altında hematom dediğimiz kan toplanması gerçekleşirse, kişinin göz altlarında daha fazla morluklar meydana gelir.

Genetik Göz Altı Morluklarının Tedavisi

Aileden gelen bir göz altı morluğunuz varsa, pek fazla endişelenecek bir durum yoktur. Çünkü göz altı morluğunuzun neden dolayı kaynaklandığını biliyorsunuz. Bunun için özellikle kendinizin evde yapabileceğiniz bir şey olduğunu düşünmüyorum. Çünkü aileden gelen bir özellik olan göz altı morlukları, kişinin ten rengi veya cildi ile alakalı bir durumdur. Göz altı morluklarının çeşitli nedenleri mevcuttur. Eğer göz altı morluğunuz genetik değilse ve herhangi bir nedenden dolayı oluşuyorsa, kişinin mutlaka bir doktora giderek muayene olması gerekir.

Genetik göz altı morlukları için beş veya altı seanstan oluşan lazer tedavisi mevcuttur. Kişinin isteğine bağlı olarak yapılır. Seansın süresi veya yapılışı kişiye ve doktorunuza bağlı olarak değişebilir. Oldukça etkili bir yöntem olan lazer tedavisi ile kişinin göz altında meydana gelen morluklara veya kırışıklıklara son verilir.

Öneriler ve Önlemler

Göz altı morluklarını azaltmak veya önlemek için bazı öneriler şunlardır:

  • Düzenli uyku almak
  • Stresi azaltmak
  • Sağlıklı bir beslenme programı uygulamak
  • Yeterli su tüketmek
  • Göz çevresi için uygun nemlendiriciler kullanmak

Bu öneriler, genetik faktörlerin tamamen önüne geçemese de çevresel etkenlerin etkisini azaltabilir ve göz altı morluklarının daha belirgin hale gelmesini engelleyebilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni