Göz Altı İçin Maske Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
12 Temmuz 2024

Göz Altı İçin Maske Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Göz Altı İçin Maske

Göz altı problemleri, düzensiz uyku, yaşam tarzı, alkol kullanımı, stres ve yorgunluk gibi pek çok etken nedeniyle ortaya çıkabilir. Düzenli uykuya ve sağlıklı beslenme alışkanlıklarına rağmen göz altı sorunları oluşuyorsa, bu durum genetik veya diğer sağlık sorunlarından kaynaklanıyor olabilir. Bu durumda bir uzmana başvurmak önemlidir. Göz altındaki kırışıklıklar, morluklar, ince çizgiler ve göz altı torbaları için çeşitli maske tarifleri uygulanabilir. Doğru ve düzenli yapılan cilt bakımı ve maske tarifleri göz altı problemleri için oldukça etkilidir. Ancak, uygulanan maske ve bakıma rağmen göz altı sorunları giderilemiyorsa, genetik bir özellik söz konusu olabilir. Ayrıca, alerji, pigmentasyon bozuklukları ve egzama gibi sorunlar da göz altında morluk gibi problemlere yol açabilir.

Göz Altı İçin Maske Tarifleri

Yumurta Akı, Bal ve E Vitamini Maskesi

Göz altında oluşan morarma ve şişlik gibi problemlere karşı kullanılabilecek bir maske tarifidir. Güneşin vermiş olduğu hasarı azaltır ve kan dolaşımını artırır. Haftada bir defa düzenli olarak uygulanması tavsiye edilir. Yumurta akı, sağlık için pek çok alanda faydalı olan bir üründür ve çoğu cilt bakım maskesinde kullanılır. Cilt gözeneklerinin derinlemesine temizlenmesini sağlar ve cilde canlılık ve sıkılık katar. Bal, antibakteriyel özelliği sayesinde cildi bakterilerden arındırır ve sivilce oluşumunu engeller. E vitamini, yıpranmış olan cildin onarılmasına yardımcı olur ve güneş yanığı nedeniyle yaşanan cilt ağrılarını iyileştirir. Bu üç ürün bir araya getirilerek hazırlanan maske, göz altı problemleri için oldukça faydalıdır. 1 tane E vitamini kapsülü bir kaba boşaltılarak içine yarım tatlı kaşığı bal ve bir tane yumurta akı eklenir. Homojen bir şekilde karıştırıldıktan sonra maske, parmak uçlarıyla masaj yaparak göz altına sürülür. Ortalama olarak 5 dakika bekletilerek maske soğuk suyla arındırılır.

Badem Yağı ve Limon Maskesi

Limonun cildi besleyen ve cilt tonunu açan bir etkisi vardır. İçeriğinde cilt sağlığı için faydalı olan magnezyum, E ve C vitamini, kalsiyum gibi mineraller ve vitaminler bulunur. Badem yağı ise göz altı ve farklı cilt problemleri için etkili olan bitkisel bir yağdır. Yarım tatlı kaşığı badem yağı, 1 çay kaşığı limon suyuyla birleştirilerek karıştırılır. Hazırlanan karışım göz altlarına tatbik edilir. 10 dakika bekletildikten sonra hemen yıkanmalıdır. Aksi halde limon suyu gözaltında kızarıklık ve tahrişe neden olabilir.

Havuç Maskesi

Göz altı ve çevresi için kullanılabilecek mükemmel bir maskedir. Havuç, A vitamini bakımından zengin içeriğe sahiptir. Kozmetik içerikli ürünlerin içinde genellikle A vitamini mutlaka bulunur. A vitaminin cilt yenileyici ve kırışıklık karşıtı etkisi vardır. Antioksidan bakımından da zengin içeriğe sahiptir. Bu özelliği erken yaşlanmaya karşı koruyucudur. 2 tane havucun kabukları kazındıktan sonra meyve sıkacağında suyu çıkarılır. Elde edilen suya yarım tatlı kaşığı badem yağı eklenip karıştırılır. Hazırlanan maske, 1-2 saat buzdolabında bekletildikten sonra gözaltına tatbik edilir. Yarım saat bekletildikten sonra maske bol suyla yıkanarak temizlenir. Haftada bir defa düzenli olarak uygulanabilir.

Lahana Maskesi

Lahana, içeriği sayesinde ciltte antioksidan etki yaratır. Gözaltında oluşabilecek ince çizgiler ve kırışıklıkların görünümünü azaltır. Gözaltı ve çevresine olan oksijen miktarını artırır. 3 tane lahana yaprağının suyu sıkılır. Suyunu çıkarmak için lahana yaprakları sıkıca katlanıp ince doğranır ve elle sıkılabilir. Elde edilen suyun içine yarım tatlı kaşığı bal eklenir. Hazırlanan maske, gözaltı ve çevresine sürülüp yarım saat bekletilerek yıkanır.

Salatalık Maskesi

Göz altı için maske tarifleri arasında en çok tercih edilen tariftir. Salatalık, stres, güneş, kirli hava, uykusuzluk gibi faktörlere bağlı gelişen gözaltı problemleri için kullanılabilir. Cildin beslenmesini ve canlılık kazanmasını sağlar. 1 tane orta boy salatalık soyulduktan sonra rendenin ince kısmıyla rendelenir. Rendelenen salatalık sıkılarak suyu çıkarılır. Elde edilen su bir kaseye alınarak bir saat buzdolabında bekletilir. Hazırlanan su, göz altına masaj hareketleriyle tatbik edilir ve yarım saat bekletildikten sonra soğuk suyla yıkanır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Göz Altı Damarları Oluşum Sebepleri

Göz Altı Damarları Oluşum Sebepleri

Güncel

Göz Altı Kırışıklıkları İçin Egzersiz

Göz Altı Kırışıklıkları İçin Egzersiz

Güncel

Göz Altı Çukurları Tedavisi

Göz Altı Çukurları Tedavisi