Göz Altı Torbaları Nedenleri Nelerdir?
20 Haziran 2024

Göz Altı Torbaları Nedenleri Nelerdir?

Göz altı torbaları, gözlerin altında genellikle yaşlanmaya bağlı olarak ortaya çıkan bir durumdur. Yaşın ilerlemesi ile bağlantılı olarak gözleri ve göz kapaklarını destekleyen kaslar ile göz çevresindeki hücrelerde gevşeme meydana gelir. Bu nedenle gözler ve göz altları aşağı doğru sarkarak şişkin görünmeye başlarlar. Göz altı torbaları, az sonra bahsedeceğimiz gibi basit nedenlerden dolayı ortaya çıkmaktadır. Çok nadiren ciddi sorunların habercisi olabilirler. Göz altı torbalarının birçoğu soğuk kompres veya göz altı kapatıcıları ile görünmez hale gelebilir.

Göz Altı Torbaları Doktora Görünmeli midir?

Göz altı torbaları, görünüşü bakımından oldukça rahatsız edici bir durumdur. Rahatsız edici olmasına rağmen genellikle zararsızdır ve tıbbi tedavi gerektirecek bir sorun değildir. Ancak aşağıdaki belirtiler göz altı torbalarına eşlik ediyorsa, vakit kaybetmeden doktora başvurmalısınız:
 • Göz altı torbaları ile birlikte şiddetli şişkinlik var ise,
 • Gözdeki şişkinlik uzun süredir devam ediyorsa,
 • Göz altı torbalarına kızarıklık, kaşıntı ve şiddetli ağrı da eşlik ediyorsa,
 • Bacaklarda ve ellerde şişlikler var ise.

Göz Altı Torbaları Neden Olur?

Göz altı torbalarının oluşumu genellikle yaşın ilerlemesine bağlı olarak ortaya çıkar. Yaşlanmaya bağlı olarak göz ile göz kapaklarını destekleyen dokularda gevşeme meydana gelir ve göz altlarında sarkmalar ortaya çıkar. Göz kasları ve göz dokularındaki bu değişimler kabarık ve şişkin olan göz altı torbalarını meydana getirir. Bu torbaların içinde bazı zamanlar sıvı toplanması da ortaya çıkabilir. Bunun dışında göz altı torbalarının diğer nedenleri;
 • Hava değişimleri,
 • Hormon seviyesinde bozukluklar,
 • Düz bir mekânda sırt üstü uzanmak,
 • Yeterince iyi uyuyamama,
 • Alerjiler,
 • Genetik geçiş,
 • Stresli yaşam,
 • Tuz tüketme alışkanlığı olabilir.

Göz Altı Torbaları Belirtileri Nelerdir?

Göz altı torbalarının belirtileri şunlardır:
 • Göz altlarında belirgin olabilecek şekildeki şişlikler,
 • Derinin sarkması ve gevşemesi,
 • Göz çevresinde koyu mor renkli halkalar.

Göz Altı Torbaları Nasıl Geçer?

Cilt Bakımı: Lazerli tedavi yöntemi ile kimyasal peeling uygulaması göz altı torbalarını yok etmek için en etkili yöntemlerden bir tanesidir. Aynı zamanda lazerli cilt soyma tedavisi ve kimyasal peeling işlemleri derinin gerilmesini sağladığından dolayı gençleşme yöntemi olarak da kullanılabilmektedir.

Blefaroplasti Ameliyatı: Blefaroplasti ameliyatı yani göz kapağı ameliyatı, göz altı torbalarını yok etmek için kullanılan tıbbi işlemlerden bir tanesidir. Göz kapağı ameliyatı esnasında operatör doktor, gözde oluşan doğal kırışıklıkları ve kirpik altlarındaki kısımları keserek göz altı torbalarını ve oluşan göz altı sarkmalarını yok eder.

Soğuk Kompres: Göz altı torbalarının giderilmesinde kullanılan en kolay yöntem soğuk kompres uygulamasıdır. Soğuk kompres şu şekilde uygulanır: Bir bezin üzeri soğuk su ile ıslatılır. Dinlenirken, bir yandan da soğuk su ile ıslattığınız bezi gözünüz ve göz çevreniz üzerinde gezdiriniz. Bu yöntem, göz çevresindeki derinin hızlı bir şekilde sıkılaşmasını sağlamaktadır. Soğuk kompres uygulamasının etkisini gösterebilmesi için en az 15 dakika kadar gözünüz üzerinde bezin durması gerekmektedir.

İyi Bir Uyku: Eğer ki göz altı torbalarınız uykusuzluk nedeniyle ortaya çıkmış ise, iyi bir uyku çekmeniz göz altı torbalarının ortadan kalkmasını sağlayacaktır.

Uyurken Başınızı Dik Tutun: Birkaç gün ek yastık kullanarak veyahut başınızı koyduğunuz yastığınızı biraz yükselterek uyumaya çalışınız. Bu şekilde uyurken göz altlarınızda ödem oluşumuna engel olursunuz. Bu sayede göz altı torbalarından kurtulursunuz.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Göz Altı Morluğu Nasıl Geçer?

Göz Altı Morluğu Nasıl Geçer?

Haber Bülteni

Güncel

Göz Altı Kuruluğu Sebepleri

Göz Altı Kuruluğu Sebepleri

Güncel

Gülünce Göz Altı Torbaları

Gülünce Göz Altı Torbaları

Güncel

Göz Altı Morlukları Lazer Tedavisi

Göz Altı Morlukları Lazer Tedavisi