Göz Altı Botoks Nedir ve Nasıl Yapılır?
06 Temmuz 2024

Göz Altı Botoks Nedir ve Nasıl Yapılır?

Göz Altı Botoks

Göz altı bölgesi, vücudumuzda en hassas ve ince yapıya sahip alanlardan biridir. Bu bölgede cilt, genellikle oldukça çabuk kuruyarak kırışıklıklar meydana getirir. Kırışıklıklar genellikle ileri yaş grubunda görülen bir durum olsa da günümüzde gençlerde de sıkça karşılaşılan bir problem haline gelmiştir. Bunun başlıca nedeni, gençlerin özellikle kadınların kullandıkları kozmetik ürünlerin göz altı kırışıklıklarını hızla tetiklemesidir. Cilt, yeterince nefes alamadığında kırışmaya başlar.

Yaşın ilerlemesiyle birlikte göz altı kırışıklıklarında artış görülür ve bu durum genellikle krem veya kozmetik ürünler kullanılarak geçici olarak gizlenir. Ancak, kırışıklıkları yok etmek için kullanılan kremler genellikle uzun sürede etki göstermeye başlar. Göz altı kırışıklıkları, göz çevresindeki kas dokularının aktif olarak çalışması ile oluşur. Özellikle fazla kullanılan mimik hareketleri, kalıcı bir şekilde kırışıklık olarak cilde yerleşir. Göz altı kırışıklıklarından kalıcı ve hızlı bir çözüm isteniyorsa, estetik çözümlere başvurulabilir. Estetikte ise göz altı kırışıklıkları için en etkili yöntem botokstur. Günümüzde botoks, oluşan ince çizgiler ve kırışıklıklarda en çok kullanılan yöntemlerden biri haline gelmiştir.

Göz Altı Botoks Yapılır mı ve Nasıl Uygulanır?

Göz altı botoksu, göz altındaki bölgeye enjekte edildiğinde oradaki kasların geçici olarak felç olmasına neden olur. Bu sayede, oluşan ince çizgiler ve kırışıklıkların görünümünü azaltır. Göz altı botoks uygulaması kişiden kişiye değişiklik gösterebilir ve çoğunlukla 6 ay sürer. Botoks uygulamasında kas içerisine serum fizyolojik ile sulandırılmış karışım yaklaşık 1-3 cc enjekte edilir. Ancak, enjekte edildiği sırada kişi rahatsızlık hisseder veya rahatsızlık duyarsa, göz altı bölgesine lokal anestezi uygulanabilir. Uygulamadan sonra kişiler rutin hayatlarına devam edebilirler. Ancak, iğne ile yapılan bu yöntem en kısa sürede kendisini 4-7 gün içerisinde gösterir ve 3 hafta sonunda kontroller yapılır. Ayrıca, 6 ay içerisinde kesinlikle tekrarlanmamalıdır.

Göz Altı Botoks Uygulamasında Oluşabilecek Yan Etkiler Nelerdir?

Göz altı botoksu uygulaması durumunda en sık rastlanan yan etkilerden biri, göz kapağında veya göz altlarında morarma görülmesidir. Çok nadir olarak karşılaşılsa da yorgunluk, iğne yerinde şişlik ve morarma gibi durumlar ortaya çıkabilmektedir. Ancak bunlar en kısa sürede, yaklaşık bir hafta içerisinde geçer. Çok az rastlanan bir durum ise botoks ile enjekte edilen sıvının enjeksiyon yerinin daha ilerisine geçerek yayılmasıdır. Bu durum bazı kişilerde ciddi alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bu gibi durumların ortaya çıkmaması için botoks sonrası ilk 24 saat göz altına dokunulmamalı ve herhangi bir ürün kullanılmamalıdır. Ayrıca, botoksu yapan kişi eğer dozunu kaçırırsa, göz kapağında veya göz altında geçici olarak sarkmalar yaşanmasına neden olabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Özge

24 Mayıs 2024 Cuma

Gözlerimin altında oluşan torbaları aldırmak istiyorum. Ancak ameliyat olmaktan da korkuyorum. Gözaltı ameliyatı yerine botoks yaptırmam uygun olur mu? Ne yapmam gerekiyor. Yardımcı olursanız sevinirim.

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Tunçsoy

Göz altı ameliyatı risk taşımayan ameliyatlardan biridir. Botoks ise alın ve yanak gerdirme ile kaz ayakları yok etme adına oldukça faydalı bir operasyondur. Fakat botoks göz altı torbaları konusunda sizin isteklerinize yanıt vermekte yeterli olmayacaktır. Estetik cerrahi doktoruna başvurarak daha detaylı bilgiler elde edebilirsiniz.

2. Cevap
cevap

Gürcan

Merhaba özge hanım göz altı torbalarınız için ameliyat olmanız gerekmektedir. Ya da bitkisel tedavi yöntemleri ile göz altı torbalarınızı aza indirgeyebilirsiniz. Ancak botoks yaptırmak sizin sorununuzu çözmeyecektir çünkü botoks gö altı torbalarına etki etmez sadece göz çevresi kozmetik ürünler ve yaş ilerlemesi sebebi ile kuruyup kırıştığında etki eder. İyi günler

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Göz Altı Kırışıklıkları İçin Egzersiz

Göz Altı Kırışıklıkları İçin Egzersiz

Göz Altı Kızarıklığı Tedavisi

Göz Altı Kızarıklığı Tedavisi

Göz Altı Kuruluğu Sebepleri

Göz Altı Kuruluğu Sebepleri

Göz Altı Morluğu Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Göz Altı Morluğu Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Göz Altı Alerjisi Belirtileri ve Tedavisi

Göz Altı Alerjisi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Göz Altı Çukurları İçin Bitkisel Çözüm

Göz Altı Çukurları İçin Bitkisel Çözüm

Güncel

Sol Göz Altı Seğirmesi Nedenleri?

Sol Göz Altı Seğirmesi Nedenleri?