Göz Altı Kızarıklığı Tedavisi
24 Haziran 2024

Göz Altı Kızarıklığı Tedavisi

Göz Altı Kızarıklığı

Göz altı kızarıklığı, göz çevresinde meydana gelen ani kızarıklıklar cildin sorunlu olduğunu gösterir. Bazen de göz altı kızarıklığı, ani bir tepkiden dolayı oluşabilir. Özellikle kadınların kozmetik ürünlerine karşı olan yatkınlıkları nedeniyle, bu durum en çok kadınlarda rastlanır. Göz altındaki kızarıklık aynı zamanda egzama belirtisi de olabilir. Egzama, bilindiği gibi bir deri hastalığıdır ve vücudun her bölgesinde görülebilir. Göz altı kızarıklığı, mevsimsel olarak meydana gelen cilt kuruluğu ve tozlara karşı vücudun verdiği tepki sonucunda da oluşabilir. Makyaj malzemelerinin içerisinde bulunan kimyasal maddeler cilt üzerinde etki ederek hızla emilmesine neden olur. Göz altı kızarıklığı için çıkarılan en kaliteli kremler olsa dahi, içinde kimyasal barındırdığı için fayda sağlamayabilir. Aynı zamanda, göz altı kızarıklığı için kremleri kullanmadan önce o kremlerin alerjiye neden olup olmadığını araştırmak gerekir. Göz altı kızarıklığı, göze alınan darbelerden de oluşabilir.

Göz Altı Kızarıklığı Neden Olur?

Göz altı kızarıklıkları birçok nedenden dolayı kaynaklanabilir. Mesela uykusuz kalma ya da fazla uyuma, gözün fazla yorgun hale düşmesi göz altı kızarıklığına neden olabilir. Göz altındaki kızarıklık geçici süreliğine değil de sürekli olarak meydana geliyorsa, ciddi bir problem olabilir ve mutlaka bir doktora başvurmak gerekir. Göz altı kızarıklığının bir başka nedeni ise kullanılan makyaj malzemeleridir. Özellikle kadınlar bu konuda bilgi sahibi olmadan gördükleri ve sevdikleri her türlü makyaj malzemesini kullanırlar ve daha sonra başlarına geleceklerden habersiz bir şekilde yaşarlar. Bazı ciltler ani şekilde bu alerjilere karşı reaksiyon göstermektedir.

Göz Altı Kızarıklığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bu durumla karşı karşıya kalan kişiler kesinlikle bir hekime başvurmalıdır. Göz altı kızarıklıkları için evde yapılacak yöntemlerle de tedavi olmak mümkündür. Örneğin:

  • Patates ve salatalık sebzelerini kesip, göz altı kızarıklığının meydana geldiği yerde koymak ve yaklaşık olarak 10 dakika kadar beklemek. Patates ve salatalığın kızarıklığa karşı son derece faydalı olduğu bilinmektedir.
  • Papatya çayını demleyip, çay poşetlerini soğuduktan sonra kızarıklığın meydana geldiği yere koymak ve 10 dakika bekletmek. Bu yöntem de kısa sürede kızarıklığa iyi gelecektir.
Yeterli uyku almak da önemlidir. Yukarıda saydığımız nedenlerin içerisinde az uyku ya da fazla uyku göz altı kızarıklığına neden olabilir. Gözleri darbelere karşı korumak gerekir. Eğer kızarıklık oluştuğunda soğuk su kompresi yapılırsa, kızarıklık kısa bir sürede giderilmiş olacaktır. Göz altı kızarıklığının neyden kaynaklandığı tam olarak tespit edilirse, tedavisi de o kadar kolay olacaktır.

Unutulmamalıdır ki, göz altı kızarıklığı cildin sorunlu olduğunun bir göstergesi olabilir ve doğru tedavi yöntemleri ile bu sorunun üstesinden gelmek mümkündür.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Gülünce Göz Altı Torbaları

Gülünce Göz Altı Torbaları

Haber Bülteni