Göz Altı Torbaları Ameliyatı Riskleri ve Sonrası
27 Haziran 2024

Göz Altı Torbaları Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Göz Altı Torbaları Ameliyatı

Göz altı torbaları ameliyatı, estetik cerrahi kapsamında gerçekleştirilen ve göz kapağı estetiği olarak da bilinen bir operasyondur. Günümüzde sıkça yapılan bu ameliyat, her iki göze de uygulanabilir. Göz altı torbaları genellikle sarkma, gevşeme, torbalanma, yağlanma ve derin çizgiler şeklinde kendini gösterir. Estetik açıdan bakıldığında bu operasyon keyfi olarak görülebilir, ancak bazı kişiler için doktor tavsiyesi ile zorunlu hale gelebilir.

Genetik bir rahatsızlık olarak da ortaya çıkabilecek göz altı torbaları, genellikle 40 yaş üstünde belirginleşir ve kişinin yüz ifadesini olumsuz yönde etkiler. Genetik duruma bağlı olarak ise 30 yaş ve daha altı yaş gruplarında da görülebilir. Göz altı torbalarının varlığı, kişiyi psikolojik olarak da olumsuz etkileyebilir.

Göz Altı Torbaları Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Göz altı torbaları ameliyatı sırasında, göz altı torbalarının oluştuğu bölge kesilerek fazla dokular alınır. Ardından dikiş tekniği uygulanır. Bu teknik sayesinde göz çevresinde belirgin bir iz kalmaz. Ameliyat genellikle 1-2 saat sürer ve kişi en geç 3 hafta içinde tamamen iyileşir.

Göz Altı Torbaları Ameliyatına Neden Olan Faktörler

  • Yaşlanma
  • Yer çekimi
  • Çevresel faktörler
  • Duygusal yapılar
  • Genetik faktörler

Uyku bozukluğu, alkol ve sigara kullanımı, antidepresan kullanımı da göz altı torbalarının oluşmasına neden olabilir. Göz altı torbaları genellikle kadınlarda daha sık görülür. Bunun nedeni, kadınların duygusal yapıya sahip olmaları ve sıkça ağlamalarıdır. Göz altı torbaları ameliyatı genellikle 30 yaş ve üstü kişilerde yapılabilir.

Ameliyat öncesinde hastaya bazı testler yapılır. Hastanın derideki yağ oranına bakılarak ameliyatın nasıl yapılacağına dair planlama yapılır. Göz tansiyonu veya başka bir göz rahatsızlığı olan kişiler ameliyat öncesinde göz doktoruna muayene olmalıdır. Ameliyat kısa süren cerrahi bir işlemdir ve bir gün içinde tamamlanır. Ameliyat sonrası kişi evine taburcu edilir. Şişlikler en fazla 10 gün içinde geçer ve yaklaşık iki hafta sonra tamamen kaybolur.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Çoçuklarda Göz Altı Şişlikleri Belirtileri ve Tedavisi

Çoçuklarda Göz Altı Şişlikleri Belirtileri ve Tedavisi

Gülünce Göz Altı Torbaları

Gülünce Göz Altı Torbaları

Beyaz Peynir Göz Altı Morlukları

Beyaz Peynir Göz Altı Morlukları

Genç Yaşta Göz Altı Torbaları Nedenleri?

Genç Yaşta Göz Altı Torbaları Nedenleri?

Zeytinyağı Göz Altı Kırışıklıkları

Zeytinyağı Göz Altı Kırışıklıkları