Göz Altı Kuruluğu Sebepleri
21 Haziran 2024

Göz Altı Kuruluğu Sebepleri

Göz altı kuruluğu, yaşa bakılmaksızın kişiyi oldukça rahatsız eden bir durumdur. Çoğu zaman yavaş yavaş ortaya çıktığı için, bireyler bu kuruluğu günlük yaşantılarında fark etmeyebilirler. Göz altı kuruluğu, cildin en hassas bölgelerinden birinde meydana gelir. Bu bölgenin hassasiyeti nedeniyle tedavi sırasında her yöntem uygulanmamalıdır. Uzmanlara göre, en iyi kozmetik ürün bile komplikasyon riski taşıyabileceği için, göz çevresine uygulanmamalı ve göz altı kuruluğu için doğal yöntemler tercih edilmelidir. Doğal yöntemlerin yanı sıra, göz altı kuruluğu yaşandığı zaman mutlaka bir dermatoloji uzmanına başvurulmalıdır.

Göz Altı Kuruluğunun Oluşma Sebepleri

  • Genetik faktörler: Aileden gelen kalıtsal bir sorun olabilir. Genetik olarak göz altı kuruluğuna yatkınsanız, cildinizi sürekli nemlendirerek bu sorunun önüne geçebilirsiniz.
  • Güneş ışığı ve diğer ışık kaynakları: Kaynak makinesi ve güneş ışığı gibi cilt yanıklarına sebep olan ışıklara maruz kalmak da göz altı kuruluğuna neden olabilir.
  • Bakteriyel enfeksiyonlar: Göz iltihaplarına sebep olan bakteriyel enfeksiyonlar göz altı kuruluğunu tetiklemektedir.
  • Mevsimsel değişiklikler: Mevsimsel dönemlerde cildimizin birçok yeri gibi göz altlarımız da kolay etkilenir ve göz altı kuruluğuna sebep olur.
  • Yetersiz nemlendirme: Yüzünüzü genel olarak nemlendirmiyorsanız, gerilme göz altlarınızdaki deride göz altı kuruluğunu tetikler.

Göz altı kuruluğu, birçok sebepten kaynaklanabilmektedir. Uzmanlara göre, göz altı kuruluğu oluşumunu engellemek ve oluştuğunda gerekli tedavi için hafif ve doğal yöntemler uygun görülmekte ve hastalara önerilmektedir.

Göz Altı Kuruluğu Oluşumunu Engellemek İçin Yöntemler

  • Zeytinyağı uygulaması: Göz altlarına zeytinyağı uygulamak gerekli nemlendirmeyi sağlar. Bunun yanı sıra bal ve salatalık da aynı görevi görmektedir. Balı saf şekilde göz altlarına sürebilir, salatalığı da soğuk kompreslerle göz altlarınıza uygulayabilirsiniz.
  • Soğuk su ile yüz yıkama: Yüzü soğuk suyla yıkamak göz altı kuruluğu için rahatlatıcı bir yöntemdir.
  • Süt masajı: Sütü masaj yaparak göz altlarına uygulayabilirsiniz.
  • Yulaf ezmesi tüketimi: Yulaf ezmesi ağırlıklı besinleri tüketmek göz altı kuruluğunu engelleyici rol oynar.
  • Aloe vera kompresi: Göz altlarınıza aloe vera kompresi uygulayabilirsiniz. Aloe veranın hücre yenileyici özelliği göz altlarınızı oldukça rahatlatır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Arkan

10 Nisan 2024 Çarşamba

Merhaba. Göz altı kuruluğu mevsimsel değişiklerin olmasıyla birlikte etkilenebilir mi? Etkileniyorsa göz altı kuruluğu için nasıl önlem almamız gerekir. Bana yardımcı olabilir misiniz? Teşekkürler.

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Özben

Merhaba Göz altı kuruluğu tabi ki belli mevsimlerde çok daha fazla görülen rahatsızlıklardan biridir. Özellikle yaz aylarında nemin az olması nedeni ile bu durum daha çok sorun haline gelir. Bu gibi durumlarda kesinlikle nemlendirici kremler ile göz altlarınızı korumalısınız. Ancak sade kremler tercih etmeniz daha sağlıklı olacaktır.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Göz Altı Neden Şişer?

Göz Altı Neden Şişer?

Haber Bülteni