Göz Altı Kararması Nedenleri?
11 Temmuz 2024

Göz Altı Kararması Nedenleri?

Göz Altı Kararması

Göz altı kararması, halk arasında göz altı morlukları olarak da bilinen, gözlerin altındaki derinin kararması durumudur. Bu durum, görünümü olumsuz etkileyebilir ve bazı sağlık sorunlarının habercisi olabilir. Göz altı kararması, derinin pigment değişimine bağlı olarak ortaya çıkar ve deri daha koyu bir renk alır.

Göz Altı Kararması Neden Olur?

Göz altı kararmasının nedenleri arasında şunlar bulunmaktadır:
 • Uzun süre iş ortamında harcanan enerji sonucunda oluşan yorgunluk,
 • Uykusuzluk ya da düzensiz uyku,
 • Aşırı stres,
 • Çok fazla tuz tüketimi,
 • Düzensiz beslenme,
 • İlaç tüketimi,
 • Sinüzit,
 • Sigara, kahve, alkol gibi kafein içeren içeceklerin tüketimi,
 • Güneş ışınlarının aşırı derecede cilde temas etmesi,
 • Melanin adı verilen maddenin fazla üretilmesi sonucu oluşan hiperpigmentasyon,
 • Kalitesiz makyaj malzemelerinin kullanımı,
 • Genetik faktörler,
 • Yaşlılık.

Göz Altı Kararmasından Kurtulmak Mümkün müdür?

Göz altı kararmalarından kurtulmak elbette mümkündür. Çeşitli tedavi yöntemleri ve bitkisel çözümler bulunmaktadır.

Tedavi Metotları

Işık Dolgu Uygulaması:
Kişinin kemik yapısından kaynaklanan çukur göz altlarına sahip olanlar için uygulanan bir yöntemdir. Bu yöntemde, vücudun herhangi bir bölgesinden alınan yağlar çukur göz altına enjekte edilerek, çukur kısım doldurulur. Çukur olan bölgeyi doldurmak için kozmetik dolgu malzemeleri de kullanılabilir.

Mezoterapi:
Göz altı deri tabakasına mineral, vitamin, aminoasit ve çeşitli ilaçların enjekte edilmesi işlemidir.

Kimyasal Peeling:
Göz altında kararmaya neden olan hasarlı derinin yeni deri ile değiştirilmesi işlemidir.

Blefaroplasti:
Göz çevresindeki, üst ve alt göz kapağındaki deri ameliyat ile toparlanır. Bu sayede göz altı kararması en aza iner.

Bitkisel Yöntemler

 • Orta büyüklükte bir adet pancarın suyu sıkılır. Bu su pamuk yardımıyla göz çevresine, göz altına kararan bölgelere yedirilir.
 • Kabuklarıyla birlikte ince ince halkalar halinde kesilmiş salatalık her gün düzenli olarak, gözlerin üzerinde 10-15 dakika kadar bekletilir.
 • Orta boy bir adet patates soyulup, halka şeklinde dilimlenip, soğuk süte batırılır. On dakika gibi bir süre gözlerin üzerinde bekletilir.
 • Orta boy iki adet domatesin suyu çıkartılır. Küçük boy yarım limon suyuyla birlikte karıştırılır. Bu karışım pamuk yardımıyla göz çevresine, kararmış göz altlarına sürülür.
 • İki adet taze incir ortadan ikiye ayrılır, gözlerin üzerinde 10-15 dakika kadar bekletildikten sonra çay gibi demlenen kuşburnu pamuk yardımıyla göz çevresine sürülür.
 • 10-15 yaprak ıspanak ezilerek hamur kıvamına getirilir. Daha sonra kararmış olan göz çevresine sürülür. Kılcal damarların görünümünü düzenleyen ıspanak, zamanla göz çevresindeki morluğun ortadan kalkmasını sağlayacaktır.

Yapılan bu bitkisel çözümlerle göz altı kararmasından etkili bir şekilde kurtulabilirsiniz. Ancak yöntemlerin periyodik ve uygun bir şekilde yapılması gerekmektedir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Işkın

21 Mayıs 2024 Salı

Kısa süre önce göz altımda morarma durumu ortaya çıktı. Önce yorgunluk ve uykusuzluktan dolayı ortaya çıktığını düşündüm ancak uzun süre geçmesine rağmen geçmedi. Bu durum tehlikeli bir hastalığın başlangıcı olabilir mi. Doktora altı morarması için bitkisel yolla var mı

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Işkın,

Göz altı morarması çoğu zaman yorgunluk veya uykusuzluk gibi basit sebeplerden kaynaklanabilir, ancak uzun süre geçmiyorsa altta yatan daha ciddi bir durum olabilir. Demir eksikliği, alerjiler, böbrek problemleri veya kan dolaşımıyla ilgili sorunlar gibi farklı sebepler bu duruma yol açabilir. Bir doktora başvurarak detaylı bir muayene olmanı ve gerekli testleri yaptırmanı öneririm. Bitkisel yöntemler konusunda ise doktora danışman daha sağlıklı olur, çünkü bazı bitkisel ürünler yan etkilere neden olabilir veya mevcut bir rahatsızlığın belirtilerini maskelleyebilir.

Sağlıklı günler dilerim!

2. Cevap
cevap

Admin

Sevgili Işkın,

Göz altındaki morarmalar bazen yorgunluk ve uykusuzluktan kaynaklanabilir, ancak uzun süre geçmediğinde altta yatan başka bir sağlık sorunu olasılığı değerlendirilmelidir. Bu durumda bir doktora başvurmanız en doğrusu olacaktır. Bitkisel yöntemler bazı belirtileri hafifletebilir, ancak kesin bir çözüm sunmayabilir ve altta yatan ciddi bir sorunu gözden kaçırmanıza neden olabilir. Sağlığınızı riske atmamak adına, bir uzmana danışmanızı tavsiye ederim.

Sağlıklı günler dilerim.

3. Cevap
cevap

Erozan

Merhaba göz altı morarmaları genellikle yorgunluk ve stresten meydana gelir. Hayat şeklinizde düzensiz uyku hakim ise gayet normaldir. Öncelikle hayatınızı düzene bindirmeniz gerekir. Bu düzen sağlandıktan sonra eğer göz altı morarmalarınızda değişme YÖK ise bir cildiyle doktoruna muayene olmanız sağlığınız için faydalı olacaktır. Geçmiş olsun.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Gülünce Göz Altı Torbaları

Gülünce Göz Altı Torbaları

Haber Bülteni

Güncel

Beyaz Peynir Göz Altı Morlukları

Beyaz Peynir Göz Altı Morlukları

Güncel

Göz Altı Morluklarına Ne İyi Gelir?

Göz Altı Morluklarına Ne İyi Gelir?