Göz Altı Çizgileri Nasıl Geçer?
19 Haziran 2024

Göz Altı Çizgileri Nasıl Geçer?

Göz altı çizgileri, oldukça can sıkıcı bir durumdur. Yaşa bağlı olarak zamanla ortaya çıkan ve engellenemeyen bir sorundur. Ancak bazı yöntemlere başvurarak çizgiler geciktirilebilir. Yaş haricinde, uykusuzluk, yanlış beslenme, mimik hareketleri, güneş ışınları ve kimyasal içerikli ürünlerin kullanımı gibi pek çok neden göz altı çizgilerine sebep olabilir. Çizgiler üzerinde genetik yatkınlık da önemli bir rol oynar.

Göz altı çizgileri için doğal bitkisel yağlar, doğal ürünlerden hazırlanan maskeler ve bazı kozmetik ürünler kullanılabilir. Yazımızın devamında göz altı çizgileri için kullanabileceğiniz doğal yöntemlere ulaşabilirsiniz.

Avokado Maskesi:

E vitamini bakımından zengin içeriğe sahip olan avokado, magnezyum, potasyum ve sodyum gibi önemli minerallerce de zengin bir meyvedir. Yarım avokado ezilerek püre kıvamına getirilir. İçine 4-5 damla badem yağı eklenerek homojen şekilde karıştırılır. Elde edilen maske, parmak uçlarıyla sorunlu bölgeye masaj yaparak tatbik edilir ve 10 dakika bekletilir. 10 dakika sonra soğuk suyla yıkanır. Avokado maskesi, göz altı kırışıklıkları için haftada bir defa uygulanabilir.

Muz Maskesi:

Besin değeri yüksek olan muz, A, C ve B6 vitaminleri bakımından da iyi bir kaynaktır. Bu vitaminler cildin yaşlanmaya karşı mücadele etmesini sağlar ve hücre yenilenmesini teşvik eder. 1 tane olgun muz ezilerek içine 1 çay kaşığı gül suyu eklenip karıştırılır. Elde edilen karışım göz altı çizgilerine sürülerek yarım saat bekletilir. Daha sonra bölge ılık su yardımıyla maskeden arındırılır. Muz maskesi gün aşırı uygulanabilir. Maske ciltten arındırıldıktan sonra bölge badem yağı kullanılarak nemlendirilebilir.

Kahve Maskesi:

1 tatlı kaşığı kahvenin içine 1 adet yumurta beyazı eklenip homojen şekilde karıştırılır. Elde edilen maske göz altı çizgileri dahil tüm yüze uygulanabilir. Uygulandıktan sonra 20 dakika bekletilip suyla maske ciltten arındırılır.

Buğday Yağı:

İçeriğinde bulunan moleküller sayesinde göz altında oluşan çizgilerin ilerlemesini yavaşlatır. Bunun yanı sıra çizgilerin zamanla yok olmasını sağlayabilir. Bu özelliğinden dolayı birçok kozmetik ürün için buğday yağı kullanılmaktadır. Cilt sağlığı için önemi büyük olan E vitamini bakımından zengin içeriğe sahip olan buğday yağı, göz altında bulunan çizgilere parmak uçlarıyla masaj yapılarak sürülür. 30 dakika bekletildikten sonra ılık su ya da gül suyuyla temizlenir.

Jojoba Yağı:

Göz altı çizgileri için oldukça etkili olan jojoba yağı, parmak uçlarına damlatılarak göz altı çizgilerine masaj yaparak uygulanır. Jojoba yağı hem çizgiler üzerinde etki edecek hem de cildin nemlenmesini sağlayacaktır. Tüm yüz bölgesi için kullanılabilir. Kapatıcı kullanımından önce kullanıldığında, kullanılan kapatıcının ince çizgilere yerleşmesini önler.

Zeytinyağı:

Birçok alanda faydalarından yararlanılan zeytinyağı, ciltte oluşan çizgiler üzerinde de oldukça faydalıdır. Kırışıklıklarla mücadele etmeye çalışan kişilerin ilk tercih ettiği yöntemlerden biri olan zeytinyağı, ayrıca doğal bir nemlendirici olarak da kullanılabilir. Göz altında oluşan çizgilerin oluşma hızını yavaşlatır ve oluşan çizgilerin görünümünü azaltır. Antioksidan içeriği sayesinde yaşlanma hızını yavaşlatır ve ciltte leke oluşumuna yol açan serbest radikallerle mücadele eder. Parmak uçları zeytinyağına batırılarak göz altı çizgileri üzerine masaj yaparak hafif hareketlerle sürülür. 30 dakika bekletildikten sonra bölge ılık suyla temizlenir.

Kayısı Çekirdeği Yağı:

A vitamini bakımından zengin olan kayısı çekirdeği yağı, cilt lekeleri ve ciltte oluşan kırışıklıklar için oldukça faydalıdır. İçeriğinde bulunan asitler cildi dış etkenlere karşı korur ve cilt kuruluğu için de kullanılabilir. Cildin nemlenmesini sağlar. Yine parmak uçlarıyla göz altı kırışıklıkları için masaj şeklinde uygulanabilir. Rahatsızlık vermiyorsa yıkanmasına gerek yoktur.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Oran

14 Nisan 2024 Pazar

Merhaba, göz altı çizgileri için evde yapılabilecek bir öneriniz var mı?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Okaner

Merhaba, göz altı kırışıklıkları için çeşitli maskeler kullanılabilmektedir. Bu maskeler düzenli bir şekilde yapıldığında faydaları görülebilmektedir. Bunun yanı sıra demlenmiş poşet çayı gözlerinize günlük olarak koyarak dinlendirebilirsiniz. Günümüzde bazı kadınlar maskelerin yanı sıra salatalık maskesi yaparak da bu çizgileri azaltmaktadır.

2. Cevap
cevap

Korçan

Merhaba. Göz altı çizgileri için doğal bitkisel yağlardan, doğal ürünlerden hazırlanan maskelerden ve bazı kozmetik ürünlerden yararlanılabilir. Zeytinyağı hemen herkesin evinde bulunan bir sıvı maddedir. Bunun için bundan istifade etmek gerekir. Doğal nemlendirici olmakla birlikte göz altında oluşan kırışıklıklarları azaltır ve olusmasini önler. Dikkatli kullanılması gerekir.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni