Çoçuklarda Göz Altı Morarması Nedenleri?
20 Temmuz 2024

Çoçuklarda Göz Altı Morarması Nedenleri?

Çocuklarda Göz Altı Morarması

Çocuklarda göz altı morarması, yetişkinlere göre oldukça farklı sebeplerden dolayı ortaya çıkmaktadır. Yetişkinlerde göz altı morlukları genellikle yaşlanmanın bir sonucu olarak derinin incelmesi ve altındaki damarların belirginleşmesi, sağlıksız beslenme ve uykusuzluk gibi faktörlerden kaynaklanırken, çocuklarda göz altı morarması daha farklı nedenlerden dolayı oluşur.

Çocuklarda göz altı morarmasının en önemli nedenlerinden biri alerjik hastalıklardır. Günümüzde birçok kişi, çocuklarda göz altı morarmasının alerji durumundan kaynaklanabileceğini düşünmektedir. Çocuklarda gözlerinin etrafında morluklar görüldüğünde endişeye kapılmamak gerekir; çünkü kısa süreli morarma genellikle iyi dinlenmedikleri veya yeterince uyumadıkları zaman meydana gelir.

Çocuklarda Göz Altı Morarmasının Nedenleri

Çocuklarda göz altı morarmasının nedenleri arasında çeşitli faktörler bulunmaktadır:

  • Dışarıdan alınan darbe
  • Solunum yolu tıkanıklığı
  • Egzama
  • Genetik faktörler
  • Göz enfeksiyonu
  • Uzun süreli susuzluk
  • Yüksek ateş

Solunum yolu tıkanıklığı, dolaşım sistemini etkileyerek göz altındaki damarlarda kan akışını bozar ve bu durum göz altı morluklarına yol açar. Çocuklarda göz altı morarması uzun süreli olup neredeyse kalıcı hale gelirse, bu durum ciddi bir hastalığın habercisi olabilir ve mutlaka bir uzmana başvurulmalıdır. Tümör hastalığı olan çocuklarda göz altı morluğu sık görülür ve uzmanlar tarafından yapılan testler sonrasında ilaç tedavisine başlanabilir.

Bunların yanı sıra, çocuklarda göz altı morarması bazen polenler veya yedikleri yiyeceklerden dolayı da ortaya çıkabilir. Anneler, çocuklarını dikkatle gözlemler ve hangi yiyeceğin yan etki yaptığını belirleyerek, çocuğu o yiyecekten uzak tutarak morarmayı önleyebilirler. Ayrıca, çocukların gözlerinde iltihap varsa, göz altı morluklarının oluşması kaçınılmazdır. Çok kitap okuyan çocuklarda bu durum, kitap okurken gözlerini sık sık ovuşturmaktan kaynaklanabilir.

Anneler, çocuklarını göz altı morarmasından korumak için yeterli ve dengeli beslemeli ve su tüketimine önem vererek vücutlarının susuz kalmamasını sağlamalıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Mustafa İlbey

19 Nisan 2024 Cuma

Çocuğum dört yaşında ve göz altın da morarmalar var. Bu durum bazı hastalıkların belirtisi olarak ortaya çıkmış olabilir mi tehlikesi var mıdır

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Tunçsoy

Göz altında morarma, yetişkinlere göre çocuklarda daha farklı olur. Çocuklarda olan morarmalar alerji kaynaklı meydana gelme olasılığı yüksektir. Kısa süren morarmalar ise, çocuğun iyi dinlenemedigi ve güzel uyuyamadığı için görülebilir. Geçmeyen morlukta doktora gitmek faydalı olacaktır. Yapılan tespit ile ilaç kullanımı gerekebilir.

2. Cevap
cevap

Özmen

Mustafa Bey, göz altı morarmaları, enfeksiyonel etkenlerden kaynaklı olarak ortaya çıkabilmektedir. Eğer göz içerisinde de kızarmalar var ise bu durum alerjik olabilir. Ancak morarma iki gün içinde ortadan kalkmaz ise bir cilt doktoruna götürmenizde fayda vardır. Cilt doktoru ise göz doktoruna sevk edebilir.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni