Göz Altı Morlukları Belirtileri ve Tedavisi
22 Haziran 2024

Göz Altı Morlukları Belirtileri ve Tedavisi

Göz Altı Morlukları

Göz altı morlukları, göz altında oluşan koyu halkalar nedeniyle kişinin daha yorgun ve uykusuz görünmesine neden olur. Birçok kişi göz altı morluklarından muzdariptir. Göz altı morlukları yalnızca yorgunluk veya uykusuzluk gibi nedenlerle değil, genetik yatkınlık, yaşlanma ve çeşitli sağlık sorunları gibi birçok farklı nedenle de ortaya çıkabilir.

Göz Altı Morluklarının Nedenleri

Kemik Yapısı: Çökük göz yapısına sahip kişilerde, göz altındaki kemik yapısı nedeniyle gölgelenme oluşabilir. Bu gölgelenme, göz altının normalden daha koyu görünmesine neden olur. Bu tür durumlarda kapatıcı kullanarak göz altını aydınlatmak mümkündür.

Uykusuzluk: Uyku düzensizlikleri veya yeterince dinlenilmediğinde, yüzde yorgunluk, solgunluk ve göz altlarında koyulaşma oluşur. Bu sorunu gidermek için poşet çaylardan yardım alınabilir. Dinlenme anında poşet çay göz üzerine konularak birkaç dakika bekletilir. Bu yöntem hem yorgunluğu hem de göz altı morluklarını gidermeye yardımcı olur.

Güneş Işınları: Fazla güneşe maruz kalmak, göz altlarında bulunan melanin adlı maddenin azalmasına neden olabilir. Melanin, vücudun bazı bölgelerini güneşe karşı korumak için oldukça önemlidir. Güneşe çıkılacağı zaman güneş gözlüğü kullanarak bu sorun bertaraf edilebilir.

Hiperpigmentasyon: Cilde renk veren melanin, vücut tarafından normalden daha fazla üretilirse ciltte lekelenmeler ve koyu renkler oluşur. Melanin, genetik etkenler, güneş, hormon bozuklukları ve enfeksiyonlar nedeniyle fazla üretilebilir.

Sinüzit ve Alerji: Astım hastalarında ve alerji sorunları olanlarda göz altı morlukları sıkça görülür. Bunun yanı sıra gözde kaşıntıya yol açan egzama gibi problemler de göz altı morluğuna yol açabilir. Sinüslerin tıkalı olması, burun tıkanıklığı gibi durumlarda göz ve burun arasında yer alan damarlarda genişleme görülebilir ve bölgede kan toplanabilir. Bu gibi durumlarda göz altı morlukları oluşabilir. Eğer alerji veya sinüzit nedeniyle göz altı morluğu yaşanıyorsa, öncelikle bu sorunların tedavi edilmesi gerekir. Aksi halde ne yapılırsa yapılsın sorun çözümlenemez.

Kalıtım: Vücutta birçok şey gibi göz altı morlukları da kalıtsal olarak gelişebilir. Anne veya babanın göz altı morlukları varsa, çocuklarda da gelişme olasılığı yüksektir.

Yaşlanma: Yaş ilerledikçe göz altı derisi hassaslaşmaya başlar. Bu hassaslık, göz altının daha koyu görünmesine neden olur. Bunun yanı sıra, yaşa bağlı olarak gelişen kırışıklıklar ve deri sarkması yine göz altının daha koyu görünmesine neden olabilir.

Gebelik ve Adet Dönemi: Bu dönemlerde olan kadınlarda cilt renginde değişiklik olabilir. Bu değişiklik göz altında gölgelenmeye neden olabilir.

Yaşam Tarzı: Alkol, sigara kullanımı ve madde kullanımı göz altı morluklarını artırabilir. Sigara, vücutta bulunan oksijen miktarını azaltarak morluklarda etkili olur. Alkol ise uyku bozuklukları ve sıvı kaybı gibi sebeplerden dolayı göz altı morluklarına sebep olabilir. Madde bağımlılığı da aynı şekilde vücutta birçok olumsuzlukla beraber göz altı morluklarına sebep olur.

Kullanılan İlaçlar: Farklı hastalıkların tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar yan etki olarak göz altı morluğuna sebep olabilir. Göz çevresindeki derinin hassasiyeti ve ilaçların kan akışını artırması morlukların ortaya çıkmasına yol açar. Özellikle hipertansiyon için kullanılan ilaçlar bu soruna sebep olabilir.

Su Tutumu: Vücutta farklı nedenlere bağlı olarak gelişen su tutumu, damarlarda genişlemeye yol açar. Bu durumda göz çevresindeki hassas deride bulunan damarlar daha belirginleşir. Aşırı tuz tüketimi, az sıvı alımı ve stres, vücudun su tutmasına sebep olabilir.

Beslenme Alışkanlıkları: Dengeli beslenme, vücudu birçok hastalığa karşı korur. Tam tersi yetersiz ve düzensiz beslenme ise hastalıklara ve cilt sorunlarına yol açar. İhtiyaç duyulan mineral ve vitaminlerin yeteri kadar alınmaması, göz altında morlukların ortaya çıkmasına neden olur. Örneğin, demir eksikliğinde ciltte solgunluk en yaygın belirtidir. Göz altında yer alan damarlar solgun ciltlerde daha ön planda olur.

Göz Altı Morluklarının Giderilmesi

Göz altı morlukları, eğer genetik ya da farklı bir rahatsızlık sonucu ortaya çıkmamışsa, nedeni uykusuzluk, yorgunluk veya beslenme alışkanlıklarıysa evde uygulanacak bazı yöntemlerle giderilebilir. Göz altı morlukları için hazırlanan maskeler ve kullanılacak kozmetik ürünler bu anlamda işe yarayabilir. Hastalıklar nedeniyle yaşanan morluklar için öncelikli olarak altta yatan nedenin tedavi edilmesi gerekir. Genetik olarak gelişen morlukları düzeltmek pek kolay değildir. Bunun için kapatıcılar kullanılabilir.

Öneriler

  • Yeterli ve düzenli uyku almaya özen gösterin.
  • Dengeli ve sağlıklı beslenmeye dikkat edin.
  • Stresi azaltacak aktivitelerde bulunun.
  • Güneş ışınlarından korunmak için güneş gözlüğü kullanın.
  • Göz altı morlukları için uygun kozmetik ürünler kullanın.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Göz Altı Morluklarına Ne İyi Gelir?

Göz Altı Morluklarına Ne İyi Gelir?

Göz Altı Beyazlatıcı Pirinç Kürü Nasıl Uygulanır?

Göz Altı Beyazlatıcı Pirinç Kürü Nasıl Uygulanır?

Göz Altı Şişlikleri Nedenleri Nelerdir?

Göz Altı Şişlikleri Nedenleri Nelerdir?

Genetik Göz Altı Morlukları Nasıl Geçer?

Genetik Göz Altı Morlukları Nasıl Geçer?

Göz Altı Morluğu Nasıl Geçer?

Göz Altı Morluğu Nasıl Geçer?